informacje o firmie
informacje o perłach
Kultury pereł: biwa, akoya, tahiti, australijskie
Indywidualne długości wyrobów, naszyjników z pereł, fachowe nazewnictwo
certyfikat a ekspertyza
oferta wyrobów marki Perpol
Oferta dla pracowni jubilerskich
dane teleadresowe

   
 
WYRÓŻNIAMY CZTERY KULTURY PEREŁ


Zróżnicowanie gatunków małż perłorodnych występujących na różnych szerokościach geograficznych naszego globu, warunki ich środowiska naturalnego, klimat przyczyniły się do podziału pereł na 4 nadrzędne kultury, każda z kultur posiada indywidualne cechy właściwe tylko sobie, znajomość tegoż podziału pozwala lepiej zrozumieć różnice pomiędzy samymi perłami jak również uświadamia nam istotę powstania tak znacznych różnic cenowych poszczególnych pereł na rynkach światowych.

BIWA

-od nazwy jeziora (chińska hodowla Pereł rzecznych o urozmaiconej barwie i fantazyjnych kształtach), hodowlane perły słodkowodne bezjądrowe -niemalże w 99% stanowią masę perłową a ich zarodek jest maleńki. Perłe tą charakteryzuje przede wszystkim trwałość, zaś jej barokowe -fantazyjne kształty -są prawdziwą ucztą dla jubilerów artystów- twórczo podchodzących do wykonywanego zawodu. Od dłuższego juz czasu możemy zaobserwować na rynku pereł spadek produkcji pereł w Japonii -czego przyczyną jest wzrastające zanieczyszczenie wód japońskich -a skutkiem zmniejszenie populacji małży, fakt ten stał się przyczynkiem do spekulacji na temat wzrostu zainteresowania chińskż hodowlą pereł, które uważane są za przyszłościowe i posiadające perspektywy. Ważną zaletą pereł hodowlanych chińskich jest ich stosunkowo niska cena -która sprzyja propagowaniu pereł i sprawia, iż stają sie ogólniedostępnym towarem i nieodzownym, modnym dodatkiem stroju każdej nowoczesnej kobiety.
 

BIWA

AKOYA

-nazwa pochodzi od nazwy małży, są to klasycznie piękne i bardzo wartościowe perły. Perły akoya -to perły jądrowe, ich zarodek to kula stanowiąca często ponad 90% masy perły, jest to perła niezwykle delikatna -potrafi zwodzic swym pięknem- niestety, o ile powłoka masy perłowej na jądrze jest zbyt cienka- w krótkim czasie może ulec zniszczeniu- po czym pozostanie jedynie jądro. Cechą charakterystyczną tychże pereł-dostrzegalną nawet dla laika -jest ich piękny, kuszący blask oraz idealnie kulista forma- nierzadko "ogonki" -pozostałości połączenia perły z muszlą. Krajem, który zapoczątkował hodowlę tych pereł na swiecie była Japonia, zaś w 1926 roku perły hodowlane zostały uznane na równi z naturalnymi i po dziś dzień sś cennym klejnotem w jubilerstwie.
 
 

AKOYA

TAHITI


-pochodzą z gorących wód atoli i lagun, czarne perły w rzeczywistości opalizujące odcieniami grafitu, purpury i srebra. Ich nieporównywalnie piękna barwa to efekt pracy samej natury. Są perłami jadrowymi -jednakże o grubej warstwie masy perłowej. W przypadku pereł tahitańskich zwraca się szczególną uwagę na jakość -perły o większej ilości wad bądź te, które nie osiągnęły odpowiednio dużych rozmiarów-nie klasyfikowane są juz jako perły tahiti.

 
 

TAHITI

 
AUSTRALIJSKIE  
 

-perły Mórz Południowych, Australii, Indonezji, Filipin. Charakterystyczną ich cechą jest przede wszystkim ich imponujacy rozmiar od 10mm-średnio 12-14mm, okazy mogą osiągać nawet do 20mm-uznawane są za jedne z największych okazów na świecie. Charakteryzują się piękną barwą od bieli przez ecri po odcienie pomarańczy-brzoskwini. Na aukcjach światowych zyskują najwyższe ceny.
 
NIEGDYŚ WIERZONO, ŻE PERŁY TO ZASTYGŁE ŁZY BOGÓW
 

AUSTRALIJSKIE

 
 
 
  KONTAKT APEARL